Çocuklar hastayken anaokuluna gönderilmeli mi ?

K
Küçük çocuğunuz, göz bebeğiniz, en değerliniz... Her şeyin en güzelini ona sunmak istersiniz tabi ki. Onun için elinizdeki imkânlara göre, en iyi kreşi veya anaokulunu seçtiniz ve her gün, keyifle okuluna gidişini izliyorsunuz. Buraya kadar her şey harika! Ama ya okulda kolayca yayılan hastalıklar? Çocuğunuzu nasıl koruyabileceğinizi ve hastalanınca ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?<br />

Öncelikle, okulun genel hijyene dikkat ettiğinden emin olmaya çalışın. Oyuncakların, çocukların ortak kullandığı eşyaların ve tuvaletlerin, lavaboların doğru bir şekilde yıkanıp temizlendiğinden emin olmalısınız.

Aynı zamanda, çocuğunuzun düzenli ve doğru el yıkama alışkanlığı edinmesini sağlamalısınız. Ayrıca, unutmamalısınız ki, kalabalık sınıf ortamında sık sık hastalık bulaşması, özellikle okulun ilk yıllarında son derece normal, beklenen bir şeydir. Sık sık üst solunum yolu hastalıklarının, virüslerle veya bakterilerle bulaşan türlü hastalığın, hatta suçiçeği gibi çocuk hastalıklarının da bulaşabileceği bir süreç olacaktır.

Bu süreçte, anaokulu mobil uygulamaları sayesinde, çocuklarda görülebilecek salgınlardan veliler kolayca haberdar olabileceklerdir ve önlem almak kolaylaşacaktır. Kullandığınız Anaokulu Mobil Uygulaması sayesinde, öğretmenlerden tüm velilere gelecek uyarı mesajıyla, nasıl davranmanız gerektiğine vakit kaybetmeden karar vermeniz kolaylaşacaktır.

Çocuğunuzun bağışıklığına güveniyorsanız ve söz konusu hastalık ağır bulaşıcılığı olan bir hastalık değilse, çocuğunuzu okula göndermeye de karar verebilirsiniz, ne olur ne olmaz diye düşünüp, birkaç gün evde kalmasına da karar verebilirsiniz. Diğer taraftan, çocuğunuz sabah neşeyle uyanıp okula gitmiş olabilir ama anaokulu mobil uygulaması ile gün ortasında ateşinin çıktığına dair bir mesaj da alabilirsiniz.

Öğretmeni vakit kaybetmeden sizi bilgilendirmiştir ve çocuğunuzu belki de okuldan alıp doktora ya da eve götürmeniz gerekecektir. Genel durumuna bakarak davranmanız en doğrusu olacaktır. Bazen, halsizlik ve yüksek ateşin 3 güne kadar uzayabileceğini ve sonunda eski sağlığına ilaç kullanmadan da kavuşabileceğini unutmayın. Yine de mutlaka doktoruna danışmayı asla ihmal etmeyin.

Tüm önlemlere rağmen, çocuğunuz hastalanacaktır ve bu hastalıkları atlatırken, bağışıklık sistemi de hızla güçlenecektir. Böylece de, devamlılık gerektiren ilkokul dönemine daha sağlam hazırlanmış olarak girecektir. Fakat, anaokulu dönemindeki çocuklar hastalandıklarında, okula gönderilmeyip, hastalıklarının bulaşıcılık evresi geçene kadar ve çocuk kendini iyi hissedene kadar, evde bakılarak dinlendirilmesi en doğrusudur.

Hasta çocuğun okula gönderilmemesiyle, hem dinlenerek ve özenle tedavi görerek daha hızlı iyileşmesi sağlanır, hem de diğer çocuklara hastalığın bulaşmasına engel olunur ve diğer çocuklar korunmuş olur. Çocuk doktorları da, hem iyileşmenin daha sağlıklı olması hem de hastalığın yayılmaması açısından, hasta çocuğun okula gönderilmemesi konusunda hemfikir.

Belli bir iyileşme sağlandıktan sonra, doktorunuzun da onayıyla, okula tekrar gönderdiğinizde ise, kullanmaya devam ettiği ilaçları varsa, anaokulu mobil uygulaması kullanarak, öğretmenine ilaç vermesini hatırlatmasını sağlarsanız, içiniz rahat edecektir. Çocuğunuz okula dönüşte de ilaçlarını aksatmamış olacaktır. Siz siz olun, çocuğunuzun sağlığını ve mutluluğunu düşünürken, kreş ve anaokulu döneminde, uzun sürelerle okula gidemeyeceğini de hesaba katmayı ihmal etmeyin