Anaokullarında okul iletişim defteri olmalı mı?

H
Herkesin bakış açısından farklı bir cevap ve farklı endişeler içeren bir soru bu. Anaokulunda okul iletişim defteri ya da günlük iletişim defteri olmalı mı? Bu defterin her gün sınıf öğretmenleri tarafından günün belli saatlerinde, her bir öğrenci için doldurularak, çocuğun çantasına koyması beklenir. Sınıfta kaç öğrenci var? 10,15 yoksa 20 mi?

Öğretmenin kendine verilmiş saatler içerisinde birincil görevi çocuklar ile ilgilenmek, onlara sevgi vermek, iyi olduklarından, iyi hissettiklerinden emin olmak, bir yandan da öğretime dair de küçük de olsa bir şeyler kazandırmak gibi zaten sorumluluğu oldukça yüksek önemli bir işi varken, bir de bunun yanında her bir öğrencinin günlük iletişim defterini doldurması…?

Peki ya çocuğunu bin bir zorlukla anaokuluna göndermiş anne babanın çocuğum okulda acaba bugün nasıl bir gün geçirdi soruna cevap bulma çabası? Yemek yedi mi? Ne kadar yedi? Sınıfta neşeli miydi? Bugün hangi branş derslerini gördü? Derslere yeterince katıldı mı? Peki ya sosyal iletişimi nasıldı? Acaba bir sorun var mıydı?

Tüm bunların dışında veliler ile öğretmenler arasında bilgi otobanına dönen telefon ve mesajlaşma trafiğini sağlamaya çalışan ve bunu doğru yönetmek için elinden geleni yapan ancak asıl işi bir okul yönetmek olduğu için çok çok fazla meşgul olan anaokulu yöneticileri, müdürleri?

Herkes kendi açısından çok haklı. Veliler merakta, öğretmenler asıl işi çocuklara eğitime, öğretime odaklamalı, okul yöneticileri ise okulu iyi yönetmeli.

Günümüzde artık hiçbirimiz bir paragrafı birkaç saniyeden fazla okumak için vakit ayırmıyoruz. Bilgiler sadece baş parmağımızın hareketi ile kayıp gidiyor ekranlarda. Hayat çok hızlı, bilgi çok fazla, daha da önemlisi doğru bilgiyi ayıklamak çok zor. Bu kadar hızlı bir zamanda yaşarken artık eğitim kurumlarından da eski gelenekleri eskiden olduğu gibi sürdürmesini beklemek onlara biraz haksızlık olmuyor mu sizce de?

Anaokullarında okul iletişim defterinde olması gereken soru ve cevapları da artık o parmaklarınızı kaydırarak hızlıca okuduğunuz bilgiler arasında olmasını sağlamak, böylece öğretmenin işini kolaylaştırırken, velinin cevaplanmayı bekleyen günlük sorularına çözüm bulmayı ve bir yandan anaokulunu yönetmesi beklenen okul yöneticilerinin ise asıl işini yapmasına zaman tanımak daha doğru olmaz mı?

Anaokullarının da artık her sektörde olduğu gibi teknolojiyi kullanarak zamana uymasının vakti geldi de geçiyor. Anaokullarında yaşanan günlük iletişim defteri gibi sorunlara, iyi bir anaokulu mobil uygulaması kullanarak son verilebilir ve hep birlikte herkesin mutlu olmasını sağlayabiliriz.

Anaokulu mobil uygulaması ile okul iletişim defterine çözüm bulmak, veli, öğretmen, okul yönetimi, gereksiz kağıt israfı, okul yönetimindeki maliyetlerin azaltılması, veliye düşen kırtasiye masraflarının azaltılması gibi bir çok açıdan faydasının olduğunu, anaokulu mobil uygulaması kullanmaya başladığınız ilk seneden itibaren hissetmeye başlayacaksınız.